Edward Karol Jędrzejowski, znany także pod pseudonimami „Baryka” oraz „Jar”, to postać o znaczącym wkładzie w historię Polski. Urodził się 23 września 1912 roku w Kętach, a jego życie zakończyło się 13 maja 1964 roku w stolicy kraju, Warszawie.
Był pułkownikiem w ludowym Wojsku Polskim, co stanowi ważny aspekt jego kariery wojskowej. Jego działalność oraz wpływ na historię Polski pozostają istotnym tematem do dalszych badań i refleksji.
Życiorys
Edward Jędrzejowski to postać, której biografia obfituje w wydarzenia z historii Polski. W latach 1923–1931 uczęszczał do gimnazjum w Cieszynie, a następnie w latach 1931–1934 studiował w Szkole Podchorążych Piechoty z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej. W dniu 4 sierpnia 1934 roku, Prezydent RP Ignacy Mościcki nadał mu stopień podporucznika, który to datowano na 15 sierpnia 1934 roku, przyznając mu jednocześnie 86. lokatę w korpusie oficerów piechoty. Jako młody oficer, został wcielony do 75 pułku piechoty w Chorzowie, gdzie objął dowództwo plutonu.
W 1939 roku rozpoczął swoje studia prawnicze na UJ. W międzyczasie, w 1938 roku, awansował na porucznika. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, pełnił funkcję dowódcy 2 kompanią ckm II batalionu 75 pp. Po klęsce Polski podczas wojny obronnej, Jędrzejowski związał się z ruchem oporu, przystępując w Krakowie do ZWZ. Już od lipca 1941 roku był aktywnym uczestnikiem działań w Warszawie.
W roku 1943 związał się z GL, współpracując z Wydziałem Informacji Sztabu Głównego tej grupy. Był także współautorem instrukcji szkoleniowych, które zostały przygotowane w Sztabie Głównym GL. W końcu czerwca 1944 roku, został skierowany na Lubelszczyznę, gdzie otrzymał stanowisko oficera wyszkolenia w sztabie dowódcy III Obwodu Armii Ludowej, Grzegorza Korczyńskiego. Jako komendant Polowej Oficerskiej Szkoły AL, miał duży wpływ na kształcenie kolejnych pokoleń oficerów. Uczestniczył w bitwie w Lasach Parczewskich, która miała miejsce w dniach 18–21 lipca 1944 roku, gdzie pełnił rolę dowódcy straży przedniej podczas próby przedarcia się z okrążenia.
Po wydostaniu się z okrążenia, przez kilka dni dowodził garnizonem w Lubartowie. W dniu 27 lipca 1944 roku obok Korczyńskiego wkroczył do Lublina na czele oddziałów AL, gdzie w historycznym momencie zatknął polską flagę na Bramie Krakowskiej. W kolejnych latach Jędrzejowski służył w Milicji Obywatelskiej jako podpułkownik oraz szef wydziału Komendy Głównej MO. W czerwcu 1947 roku ukończył studia prawnicze na UW.
W grudniu 1947 roku przeszedł z MO do Wojska Polskiego, a w 1950 ukończył Akademię Sztabu Generalnego WP, uzyskując awans na pułkownika. Następnie prowadził zajęcia w Oficerskiej Szkole Piechoty, był dowódcą pułku oraz zastępcą dowódcy 1 DP im. Tadeusza Kościuszki ds. liniowych, a także zastępcą szefa Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.
Warto wspomnieć, że Edward Jędrzejowski jest autorem wspomnień pt. „Ze wspomnień komendanta Polowej Oficerskiej Szkoły Armii Ludowej”, które zostały opublikowane w Wojskowym Przeglądzie Historycznym (nr spec. 22, 1962). Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C2-10-11).
Ordery i odznaczenia
Edward Jędrzejowski otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia za swoje zasługi. Oto niektóre z najważniejszych:
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy, przyznany 10 października 1945,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którego otrzymanie miało miejsce 4 października 1946,
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 23.07.2023 r.]
- M.P. z 1947 r. nr 23, poz. 50 - wskazany jako ppłk Jędrzejowski-Baryka Edward.
- M.P. z 1945 r. nr 44, poz. 109 „za działalność w konspiracji, udział w walkach partyzanckich i za zasługi w organizowaniu służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej” - wskazany jako ppłk Jędrzejewski-Baryka Edward.
- Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 12 z 15.08.1934 r., s. 210, 219.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Stanisław Królicki | Władysław Tobiasiewicz | Jan Włodarski | Edward Jasiński | Władysław Bartela | Antoni Szczerbowski | Kazimierz Sablik | Wilhelm Wilk-Wyrwiński | Antoni Tobiasiewicz | Karol Karasiński | Stanisław TyrchaOceń: Edward Jędrzejowski