UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kęty - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marek Matlak


Marek Matlak, urodzony 21 marca 1966 roku w Kętach, jest postacią znaną w świecie szachów. Pełni on wiele ról, z których każda przyczynia się do jego uznania w tej dziedzinie.

Jako polski szachista, zdobył renomę zarówno poprzez swoje umiejętności gracza, jak i dzięki aktywności trenerskiej. Od 2014 roku posiada tytuł FIDE Senior Trainer, co potwierdza jego wysokie kwalifikacje w prowadzeniu i kształceniu młodszych adeptów szachów.

W dodatku, Marek jest sędzią klasy międzynarodowej, posiadającym tytuł FIDE Arbiter, który uzyskał w 2009 roku. Dzięki temu ma znaczący wpływ na organizację i przebieg turniejów szachowych.

Wszystkie te osiągnięcia prowadzą do tytułu mistrza międzynarodowego, który Marek Matlak z dumą nosi, będąc jednocześnie inspiracją dla wielu pasjonatów gry w szachy.

Kariera szachowa

Rozpoczął swoją przygodę z szachami w wieku 12 lat. W 1986 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Polski, triumfując w Augustowie podczas młodzieżowych mistrzostw kraju, przeznaczonych dla zawodników do lat 23. Już w 1987 roku zadebiutował w finale mistrzostw Polski seniorów, gdzie zajął IV miejsce w Wrocławiu. W kolejnym 1988 roku uzyskał tytuł mistrza międzynarodowego po zwycięstwie w międzynarodowym turnieju odbywającym się w Bielsku-Białej. Również w 1989 roku reprezentował Polskę w XIII drużynowym turnieju „Krajów Północy”, osiągając na III szachownicy wynik pięciu punktów z siedmiu partii.

Rok 1992 okazał się wyjątkowo udany, gdyż Marek zdobył dwa złote medale w mistrzostwach Polski w szachach szybkich oraz w szachach błyskawicznych. Natomiast w 1994 roku odniósł swój największy sukces na krajowej scenie szachowej, dzieląc I miejsce w finale mistrzostw Polski, które miały miejsce w Gdańsku. Niestety, w meczu barażowym o złoty medal, który odbył się w Poznaniu, musiał uznać wyższość Włodzimierza Schmidta.

W 1996 roku Marek zajął pierwsze miejsce (wspólnie z Markiem Vokacem) w otwartym turnieju w Czeskich Budziejowicach. Reprezentował również Polskę na szachowej olimpiadzie w Moskwie w 1994 roku, gdzie na IV szachownicy zdobył 6½ punktów w 10 partiach. Poza tym, odniósł również sukcesy w rozgrywkach korespondencyjnych, co zaowocowało przyznaniem mu w 1995 roku tytułu mistrza międzynarodowego ICCF. Występował w finale XI Olimpiady (1992–1997), zdobywając V miejsce na II szachownicy, co pozwoliło mu wypełnić pierwszą normę arcymistrzowską.

Na lipiec 2006 roku Marek znalazł się na liście rankingowej ICCF z osiągniętymi 2637 punktami, co dało mu 2. pozycję wśród polskich szachistów korespondencyjnych. Najwyższą punktację w szachach klasycznych osiągnął 1 lipca 2003 roku, gdy zdobył 2501 punktów, zajmując 14. miejsce wśród polskich szachistów.

Osiągnięcia trenerskie

Od końca lat 80. XX wieku Marek Matlak jest zaangażowany w pracę szkoleniową. Jako kapitan i trener narodowej kadry kobiet, uczestniczył w wielu prestiżowych turniejach międzynarodowych od 1996 roku. Współpracujące z nim szachistki odniosły liczne sukcesy, zdobywając kilkadziesiąt medali, w tym brązowe na olimpiadzie w 2002 roku oraz czterokrotnie medale na drużynowych mistrzostwach Europy. W 2005 roku zdobyły złoto, a w latach 2007, 2011 i 2013 srebro i brąz.

Marek Matlak był wielokrotnie trenerem prowadzącym na zgrupowaniach kadry narodowej oraz uczestniczył w zgrupowaniach Młodzieżowej Akademii Szachowej. Jego wkład w tę dziedzinę obejmuje także autorskie publikacje — napisał ponad 70 artykułów metodycznych i szkoleniowych. Jego prace znalazły się w książkach, takich jak prace Ryszarda Bernarda „Wybrane zagadnienia teorii i praktyki szachowej” (2002–2008) oraz „Ucz się od mistrzów” wydanej przez Wojciecha Gryciuka (2010). Dodatkowo, jego artykuły pojawiały się w polskich czasopismach szachowych, takich jak „Mat”, „Przegląd Szachowy”, „Panorama Szachowa”, „Szachy” oraz „Szachista”.

Za swoje wybitne osiągnięcia w roli trenera, był dziesięciokrotnie wyróżniany przez Ministra Sportu i Turystyki. Oprócz prowadzenia kadry narodowej kobiet, pełni także funkcję trenera koordynatora Młodzieżowej Akademii Szachowej, gdzie nadzoruje i koordynuje szkolenie utalentowanych młodych szachistek i szachistów w Polsce. Ponadto, Marek Matlak pełni stanowisko wiceprezesa ds. szkoleniowych Lubuskiego Związku Szachowego, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju szachów w młodzieżowej społeczności.

Przypisy

  1. Rating progress chart: Matlak, Marek
  2. Normy GM zdobyte przez polskich zawodników. [dostęp 17.11.2014 r.]
  3. Zarząd LZSzach. [dostęp 04.09.2014 r.]
  4. CCO11/F Board 2, 11. Olympiad Final Board 2
  5. OlimpBase

Oceń: Marek Matlak

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:17