Antoni Hawełka, urodzony 17 stycznia 1840 roku w Kętach, to postać, która zapisała się w historii Polski jako przedsiębiorca, kupiec oraz restaurator.
Jego życie zakończyło się 14 stycznia 1894 roku w Krakowie, gdzie zyskał reputację jako wnikliwy biznesmen z wizją rozwoju.
Życiorys
Początkowo Antoni Hawełka zdobywał doświadczenie, pracując jako subiekt w sklepie J. Wentzla. W 1876 roku zrealizował swoje marzenia, otwierając sklep kolonialny „Pod Palmą” w Kamienicy Czerwonej przy Rynku Głównym 46. Pięć lat później, w 1881 roku, przeniósł swoją działalność do Pałacu pod Krzysztofory, gdzie jednocześnie otworzył restaurację. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane tytułem Cesarskiego i Królewskiego Dostawcy Dworu.
Antoni Hawełka wyróżniał się także jako filantrop. Jego zaangażowanie w lokalne wspólnoty przyniosło wiele korzyści, w tym przekazanie funduszy na renowację kaplicy św. Antoniego w kościele Mariackim w Krakowie. W ramach tego geste znaczenie miało dla społeczności upamiętnienie jego wkładu, które odzwierciedla tablica umieszczona po prawej stronie kaplicznego ołtarza.
Antoni Hawełka zmarł bezdzietnie 14 stycznia 1894 roku, mając 53 lata. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze VIII, w grobowcu rodziny Macharskich. W zgodzie z jego testamentem, spadkobiercą zostaje subiekt Franciszek Aleksander Macharski.
Przypisy
- a b O nas. hawelka.pl. [dostęp 12.04.2018 r.]
- Lista osób zasłużonych pochowanych na Cmentarzu Rakowickim (1803–1939). W: Karolina Grodziska–Ożóg: Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1987 r., s. 111. ISBN 83-08-01428-3.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Tadeusz Borkowski (farmaceuta) | Marek Matlak | Aleksander Kłosiński | Adam Bilczewski | Andrzej HuzaOceń: Antoni Hawełka