Ludwik Mroczek


Ludwik Mroczek to postać, która zapadła w pamięci wielu jako przykład oddania i poświęcenia. Urodził się 11 sierpnia 1905 roku w Kętach, a jego działalność i życie zakończyło się tragicznie 5 stycznia 1942 roku w KL Auschwitz.

Był Sługą Bożym Kościoła katolickiego i w swoich działaniach kierował się zasadami, które były mu bliskie jako polski duchowny rzymskokatolicki. Należał do zgromadzenia salezjanów, gdzie skupił swoje życie na duszpasterstwie i pracy z młodzieżą.

Życiorys

Był synem Franciszka i Marii z domu Jurów. W wieku dziesięciu lat jego ojciec zmarł. W roku 1917 został oddany na wychowanie do przygotowanego przez salezjanów „Zakładu ks. Bosko” w Oświęcimiu. Dnia 7 sierpnia 1921 roku wstąpił do nowicjatu w Kleczy Dolnej i następnie odbył studia filozoficzne w Krakowie. W latach 1928–1933 podjął naukę teologii w Wyższym Seminarium Diecezjalnym w Przemyślu. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, w dniu 29 czerwca 1933 roku, otrzymał tam święcenia kapłańskie. Rozpoczął pracę z młodzieżą, zaczynając w Przemyślu, a później przenosząc się do Lwowa, aby ostatecznie powrócić do Przemyśla.

W trudnym czasie II wojny światowej, rozpoczął swoją misyjną działalność w Częstochowie, gdzie zaangażował się w organizację parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na Stradomiu. Już w następnym roku, udał się do Krakowa, aby nauczać religii w miejscowych szkołach.

Dnia 22 maja 1941 r., ks. Mroczek został aresztowany w kaplicy seminarium salezjańskiego na Łosiówce. Po aresztowaniu, został osadzony w więzieniu Montelupich, a następnie przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał nr obozowy 17340. Doświadczył brutalności, był bity oraz cierpiał z powodu okropnych męk. Jego rany, powstałe w wyniku pobicia, nie goiły się, a ich stan pogarszał się, prowadząc do gromadzenia się ropy w całym organizmie. Zmarł 5 stycznia 1942 r.

Proces beatyfikacyjny

Jest jednym z 122 Sług Bożych, którzy zostali przyjęci do procesu beatyfikacyjnego. W dniu 17 września 2003 roku zainaugurowano drugi proces beatyfikacyjny dotyczący drugiej grupy polskich męczenników, którzy oddali swoje życie w czasie II wojny światowej.

Sugerując dalszy postęp, 24 maja 2011 roku w Pelplinie zakończono etap diecezjalny. Po tym ważnym wydarzeniu, wszystkie zebrane dokumenty zostały przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z siedzibą w Rzymie.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Henryk Zątek | Adam Dyczkowski | Jan Kanty | Ignacy Drabczyński | Ludwik Miksa

Oceń: Ludwik Mroczek

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:11