Ignacy Drabczyński


Dominik Drabczyński O.F.M. Ref., znany również jako Ignacy Drabczyński, przyszedł na świat 8 listopada 1916 roku w Kętach. Był to człowiek o niezwykłej sile ducha i oddaniu, którego życie zakończyło się tragicznie w maju 1940 roku w Katyniu.

Drabczyński, będący katolickim duchownym oraz franciszkaninem reformowanym, miał również status żołnierza rezerwy Wojska Polskiego. Jego historia staje się częścią szerszego kontekstu zbrodni katyńskiej, będącej smutnym rozdziałem w polskiej historii.

Ignacy Drabczyński jest symbolem poświęcenia i odważnej służby, które nie zostaną zapomniane w pamięci narodowej.

Życiorys

Ignacy Drabczyński urodził się 8 listopada 1916 roku w Kętach, które znajdują się w diecezji krakowskiej. Był synem Ignacego i Marii, z domu Kindler. Swoje pierwsze kroki edukacyjne stawiał w lokalnej szkole elementarnej, a następnie ukończył gimnazjum w Bielsku.

Po zakończeniu nauki w 1934 roku, podjął decyzję o wstąpieniu do zgromadzenia franciszkanów reformatów, będącego wewnętrzną frakcją Zakonu Braci Mniejszych. Zdecydował się przyjąć imię zakonne brat Dominik. 29 sierpnia 1934 roku rozpoczął roczny nowicjat, który miał miejsce w Pilicy, a 30 sierpnia 1935 roku złożył pierwsze śluby zakonne.

W latach 1935-1938 brat Dominik mieszkał w klasztorze św. Kazimierza Królewicza w Krakowie, gdzie kontynuował swoją edukację w Studium Humanistyczno-Filozoficznym, prowadznym przez ojców kapucynów. Jego wysiłki zaowocowały zdaniem matury w 1938 roku. Po wakacjach został przeniesiony do klasztoru franciszkanów w Wieliczce i 8 września tego samego roku złożył śluby wieczyste, które obejmowały posłuszeństwo, czystość oraz ubóstwo. W tym okresie przeszedł także kwalifikację wojskową, w wyniku czego został zaliczony do pospolitego ruszenia z jednoczesnym zwolnieniem od obowiązku noszenia broni.

Po agresji niemieckiej na Polskę, grupą braci franciszkanów z Wieliczki wyruszył na wschód, do Chełma. Tam pełnił funkcję sanitariusza w polowym szpitalu Armii „Lublin”. Po sowieckiej inwazji, 17 września 1939 roku, trafił w nieznanych okolicznościach do rąk Armii Czerwonej. Istnieje teoria, że w tym czasie nosił płaszcz po poległym poruczniku Wojska Polskiego, co mogło doprowadzić do błędnej kwalifikacji przez radzieckie władze jako oficera oraz kapelana.

Na początku umieszczony w obozie w Szepietówce, następnie trafił do Kozielska. W niewoli kontynuował swoją pracę duszpasterską, a ocaleli z zbrodni katyńskiej oficerowie wspominali, jak brat Dominik pragnął zostać „apostołem w Rosji”. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie; został zamordowany przez NKWD w maju 1940 roku w Katyniu.

Pamięć

W listopadzie 2007 roku, pośmiertnie awansowano go na kapitana. W celu upamiętnienia jego postaci, przed klasztorem w jego rodzinnych Kętach oraz przed seminariami franciszkańskimi w Krakowie i Wieliczce zasadzono „Dęby Katyńskie”. Obecnie Ignacy Drabczyński jest kandydatem do procesu beatyfikacyjnego.

Przypisy

  1. Małgorzata Rutkowska: Kapelani Katynia. Wierny syn św. Franciszka. Kleryk Ignacy Drabczyński OFM. Nasz Dziennik, 24.04.2019 r. [dostęp 16.04.2020 r.]
  2. a b c d e f g h i j k l m Kapelani Wojska Polskiego z lat 1919-1939 wśród Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Katyń – Charków – Twer – Bykownia - 1940. Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, 16.06.2018 r. [dostęp 16.04.2020 r.]
  3. Grażyna Starżak: Czy i kiedy "Męczennicy Wschodu" zostaną wyniesieni na ołtarze? Wśród kandydatów są zamordowani w Katyniu. Dziennik Polski, 22.09.2012 r. [dostęp 16.04.2020 r.]
  4. a b c d e f g o. Grzegorz Wiśniowski: Chciał być apostołem w Rosji ~ Kleryk Dominik Drabczyński. Fundacja Pomnik Ofiar Katynia, 1992. [dostęp 16.04.2020 r.]
  5. „BIAŁA KSIĘGA”. Martyrologium duchowieństwa — Polska XX w. (lata 1914 – 1989). Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie. [dostęp 16.04.2020 r.]
  6. Brat Dominik Drabczyński. Jura-Pilica.com. [dostęp 16.04.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Ludwik Miksa | Ludwik Mroczek | Henryk Zątek | Adam Dyczkowski | Jan Kanty

Oceń: Ignacy Drabczyński

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:14