Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się w Kętach, jest ważnym miejscem kultu religijnego oraz architektonicznym zabytkiem, który wpisuje się w historię regionu. Stanowi on część klasztoru Franciszkanów, który przyczynił się do rozwoju duchowego i kulturowego tej okolicy.
Świątynia została uroczyście konsekrowana 4 października 1714 roku przez Andrzeja Łubieńskiego, scholastyka krakowskiego. Zbudowana z inicjatywy fundatorów, Andrzeja z Żydowa Żydowskiego oraz Jana Zdanowskiego, miała na celu zahamowanie wpływów protestantyzmu, który zaczynał zyskiwać na znaczeniu w tym regionie.
Architektura kościoła cechuje się stylem barokowym, znanym także jako barok reformacki. Podobne budowle można spotkać w innych klasztorach, takich jak te w Bieczu, Wieliczce czy Jarosławiu. Charakteryzuje się on jednonawowymi świątyniami na planie prostokąta, wydłużonym prezbiterium i formą czworokątnego klasztoru z wirydarzem oraz centralną studnią.
Wnętrze kościoła bogato zdobione jest przykładami sztuki okresu baroku. W szczególności warto zwrócić uwagę na masywny krzyż w głównym ołtarzu, stworzony przez ojca Modesta Gronalewicza w latach 1710–1714. Po bokach ołtarza znajdują się bramki z postaciami Apostołów Piotra i Pawła, które prowadzą do chóru zakonnego.
Warto również zwrócić uwagę na cenny zabytek świątyni – polichromowaną rzeźbę Piety, wykonaną przez nieznanego autora w pierwszej połowie XV wieku, która znajduje się w kaplicy. Dodatkowo, w dolnej części nawy znajduje się interesująca alabastrowa płaskorzeźba przedstawiająca scenę Ukrzyżowania, powstała najprawdopodobniej w połowie XVI wieku.
W nawie kościoła można podziwiać sześć ołtarzy bocznych – trzy z barokowego okresu konsekracji świątyni oraz trzy w stylu neobarokowym, które pochodzą z końca XIX wieku. Ponadto, na jednym z barokowych ołtarzy widnieje postać Świętego Franciszka, a patronkę kościoła odnajdziemy pod sklepieniem, gdzie na tęczy znajduje się malowidło. Warto też wspomnieć o zabytkowych organach z 1891 roku, które zostały ufundowane przez firmę Gebrüder Rieger z Karniowa, znaną z jakości swoich instrumentów.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Klasztor i kościół Reformatów w Kętach. 25. Małopolskie dni dziedzictwa kulturowego. [dostęp 11.05.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach | Parafia Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Kętach | Kościół Trójcy Przenajświętszej w Kętach | Klasztor Franciszkanów w Kętach | Kościół św. Jana Kantego w KętachOceń: Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kętach