Klasztor znajdujący się w Kętach, należący do zakonu franciszkanów, jest miejscem o bogatej historii i duchowym znaczeniu.
Dzięki swej lokalizacji, klasztor Ojców Franciszkanów przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy pragną zgłębić jego tajemnice i wyjątkową architekturę.
Historia
Budowla, o której mowa, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Inicjatywa jej budowy wyszła od Andrzeja z Żydowa Żydowskiego, który był chorążym krakowskim oraz żołnierzem w chorągwi husarskiej. Celem jego działań było w dużej mierze przeciwstawienie się dominującym w tej okolicy prądom kalwińskim.
Uroczystość konsekracji kościoła miała miejsce 4 października 1714 roku i została dokonana przez biskupa krakowskiego Kazimierza Łubieńskiego. Zarówno kościół, jak i przylegający do niego klasztor, zostały zaprojektowane w stylu przypominającym barok, co nadaje im niepowtarzalny charakter.
Przed frontem kościoła znajduje się przestronny plac, na którym umieszczono stacje drogi krzyżowej, co czyni to miejsce jeszcze bardziej urokliwym i duchowym.
Od wschodniej strony prezbiterium powstała kaplica św. Dydaka, która jest połączona z kaplicą Przemienienia Pańskiego za pomocą korytarza. Kaplica św. Dydaka została dodana w 1901 roku, co wzbogaciło architekturę całego kompleksu.
Wewnątrz tej kaplicy można podziwiać freski przedstawiające św. Franciszka, który zyskuje łaskę odpustu zupełnego, powszechnie znanego jako odpust porcjunkuli. To właśnie ta kaplica jest miejscem szczególnej czci, gdyż każdego roku przybywają do niej wierni z Kęt oraz okolic, by uzyskać odpust.
Zabytki
Wśród skarbów architektonicznych klasztoru Franciszkanów w Kętach wyróżnia się unikatowa rzeźba Pieta, datowana na I połowę XV wieku, której twórca pozostaje nieznany. Ta polichromowana figura, chociaż częściowo zniszczona, przyciąga uwagę swoją głębią emocjonalną i artystycznym wyrazem.
Innym cennym obiektem jest płaskorzeźba przedstawiająca ukrzyżowanie, pochodząca z I połowy XVII wieku, która została sprowadzona ze Śląska. Wykonana z alabastru, jest starannie oprawiona w profilowaną drewnianą ramę, co podkreśla jej wyjątkowość.
W otoczeniu barokowych kolumn znajduje się rzeźba Chrystusa z końca XVIII wieku, która dopełnia sakralną atmosferę tego miejsca. Ołtarz główny umiejscowiony w centralnej części prezbiterium dzieli przestrzeń na dwa fragmenty, gdzie umieszczono rzeźby ilustrujące ukrzyżowanie.
Za ołtarzem znajduje się chór zakonny, nazywany kaplicą, który został wyposażony w stalle. To właśnie w tej intymnej przestrzeni zakonnicy gromadzą się na modlitwę, tworząc atmosferę medytacji i duchowego skupienia.
Nie można zapomnieć o organach zakupionych w 1891 roku w renomowanej fabryce organów w Krnov, na Śląsku Opawskim. Ich stworzeniem zajmowała się firma Gebrüder Rieger. Organy te, bogate w 13 głosów i blisko 500 piszczałek, a także wyposażone w jeden manuał i pedał, stanowią ważny element liturgiczny i muzyczny tego miejsca.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 26.01.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Jana Kantego w Kętach | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kętach | Kościół Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach | Parafia Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Kętach | Kościół Trójcy Przenajświętszej w KętachOceń: Klasztor Franciszkanów w Kętach