Klasztor Klarysek od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu to niezwykle cenny zabytek znajdujący się w malowniczym mieście Kęty, w malopolskim regionie Polski. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to powstał jako filia sióstr Kapucynek.
Założenie klasztoru miało miejsce dzięki staraniom Matki Marii od Najświętszego Serca Jezusa, znanej też jako Walentyna Łempicka. 9 czerwca 1880 roku ksiądz biskup Albin Dunajewski, będący wówczas ordynariuszem archidiecezji krakowskiej, udzielił sromotnego pozwolenia na osiedlenie się sióstr w Kętach. W tym samym roku nabyto działkę z dawnym budynkiem poczty oraz przylegającym niewielkim domem.
Rok 1881 to czas rozpoczęcia prac budowlanych, które miały na celu przekształcenie i rozbudowę istniejących już obiektów, zgodnie z projektem inżyniera B. Margockiego z Poznania. Rozbudowano zagospodarowane przestrzenie oraz dobudowano drugie skrzydło klasztoru, co znacząco wpłynęło na jego architekturę.
Nieco później, 13 lipca 1885 roku, miała miejsce wyjątkowa chwila – ksiądz Piotr Semenenko, generał Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców, poświęcił oraz wmurował kamień węgielny pod konstrukcję klasztornej świątyni. 26 czerwca 1890 roku biskup Dunajewski poświęcił dzwon, który został ufundowany przez zakroczymskich kapucynów, a 13 grudnia 1892 roku proboszcz Kęt, ksiądz Maciej Warmuz, odprawił pierwszą mszę świętą w odnowionym kościele.
W dniu 10 września 1893 roku miała miejsce dalsza uroczystość, gdy ksiądz kardynał Albin Dunajewski dokonał konsekracji nowej świątyni i nadał jej wezwanie Trójcy Przenajświętszej. Pomimo licznych starań, kapucynkom nie udało się uzyskać zatwierdzenia zgromadzenia w Galicji przez władze ówczesne.
W obliczu groźby kasaty zakonu w 1907 roku, siostry postanowiły połączyć siły z zakonnicami Franciszkankami Najświętszego Sakramentu ze Lwowa, które dziś znane są jako Klaryski od Wieczystej Adoracji. 15 czerwca 1909 roku, Stolica Apostolska wyraziła zgodę na to połączenie, a 10 stycznia 1910 roku w Kętach podpisano akt unii, co doprowadziło do inkorporacji kapucinek do nowego zgromadzenia.
W kolejnych latach świątynia klasztorna została poddana przekształceniom, aby lepiej odpowiadać idei wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. W tym celu usunięto fragment ściany za ołtarzem, a w centralnej części umieszczono Tron Eucharystyczny. W dniu 6 lutego 1910 roku biskup Anatol Nowak uroczyście wystawił Najświętszy Sakrament, co rozpoczęło niewzruszoną adorację Jezusa ukrytego w białej Hostii, która trwa do dzisiaj. 30 sierpnia 1913 roku klasztor w Kętach wprowadził klauzurę papieską, co podkreśliło jego status oraz znaczenie w Kościele.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.01.2018 r.]
- Historia naszego domu. kościół Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. [dostęp 22.01.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Grupa Kęty | Stadion Miejski w Kętach | Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach | UMKS Kęczanin Kęty | Cmentarz komunalny w Kętach | Kęty (stacja kolejowa) | Kęty PodlesieOceń: Klasztor Klarysek od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kętach