Cmentarz komunalny w Kętach, uznawany za główny cmentarz miasta, ma swoje korzenie sięgające 1829 roku. To miejsce spoczynku wielu znaczących postaci, w tym lokalnych właścicieli ziemskich oraz mieszkańców.
Na terenie kęckiego cmentarza można znaleźć neogotyckie nagrobki rodów mieszczańskich, a także groby osób, które zapisały się w historii regionu. Wśród pochowanych znajduje się kilku powstańców styczniowych, których życie przypomina o burzliwych czasach walki o wolność.
Warto również zwrócić uwagę na groby żołnierzy Legionów Polskich, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Łowczówkiem, a także na miejsca pochówku żołnierzy z I wojny światowej oraz radzieckich wojsk z 1945 roku. Cmentarz pełen jest różnorodnych pamiątek historycznych, w tym zbiorowych mogił zakonnic, takich jak siostry klaryski od Wieczystej Adoracji oraz siostry zmartwychwstanki, a także zakonników - Franciszkanów Reformatów.
Do cmentarza prowadzi lipowa aleja znajdująca się przy ulicy Cmentarnej, otoczona jest ona kamiennym murem z lat trzydziestych XX wieku. Z racji swojego historycznego znaczenia, cmentarz oraz aleja zostały wpisane do rejestru zabytków.
Wśród osób pochowanych na cmentarzu znajduje się również Władysław Turyczyn, ważna postać dla lokalnej społeczności.
Przypisy
- KazimierzK. Brzuska KazimierzK., MartaM. Tylza-Janosz MartaM., Zabytki cmentarza komunalnego w Kętach, Towarzystwo Miłośników Kęt, 2021 r.
- Robert Karp: Kęty: kwesta na jednej z najstarszych polskich nekropolii. diecezja.bielsko.pl, 01.11.2009 r. [dostęp 16.11.2011 r.]
- Roman Bałaj. Kwestujemy i pamiętamy. „Kęczanin”. 11 (2008). s. 12.
- Katarzyna Tatarowicz. Kęcka nekropolia. „Kęczanin”. 11 (2010). s. 13.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Kęty (stacja kolejowa) | Kęty Podlesie | Klasztor Klarysek od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kętach | Grupa Kęty | Stadion Miejski w Kętach | Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach | UMKS Kęczanin KętyOceń: Cmentarz komunalny w Kętach