W nocy z 10 na 11 lutego 2025 roku w Kętach miała miejsce niebezpieczna sytuacja związana z zatruciem tlenkiem węgla. Mężczyzna wezwał pomoc, gdy jego żona po prysznicu zaczęła odczuwać niepokojące objawy. Po przybyciu służb ratunkowych okazało się, że po przewietrzeniu mieszkania stężenie czadu nie było już podwyższone. Małżeństwo oraz ich małe dziecko zostali przetransportowani do szpitala na dalsze badania i leczenie.
Do zdarzenia doszło po godzinie 21, kiedy to 31-letni mieszkaniec Kęt, podejrzewając zatrucie czadem, postanowił natychmiast otworzyć okna, aby poprawić wentylację. Dzięki tej szybkiej reakcji nie doszło do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Służby interweniowały na miejscu zdarzenia, jednak nie stwierdzono podwyższonego poziomu tlenku węgla w powietrzu.
W kontekście tego tragicznym zdarzenia warto przypomnieć, jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla. Należą do nich m.in. ból głowy, osłabienie, nudności, a także trudności w oddychaniu. Eksperci zalecają, aby w przypadku wystąpienia takich symptomów natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza oraz wezwać pomoc, a w sytuacjach krytycznych podjąć próbę resuscytacji. Regularna kontrola wentylacji oraz zainstalowanie czujnika tlenku węgla w domu mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Kęt.
Źródło: Urząd Miasta Kęty
Oceń: Groźne zatrucie czadem w Kętach
Zobacz Także